Oleje do turbin wiatrowych

Turbiny wiatrowe i ich elementy narażone są na wysokie obciążenia. Wahające się często duże obciążenia, wibracje i zmienne warunki pracy stawiają tym urządzeniom wysokie wymagania. Ponadto, pojawiają się różne czynniki zewnętrzne, takie jak wilgotność i ekstremalne wahania temperatury. Prace konserwacyjne są trudne i często wykonane tylko w długich odstępach czasu, co dodatkowo utrudnia sprawną pracę.

Dlatego wybór odpowiedniego środka smarnego jest czynnikiem decydującym. Dotyczy to zarówno podczas pierwszego smarowania elementów, jak i późniejszego smarowania eksploatacyjnego w czasie pracy urządzenia.

Środek smarowy ma za zadanie zapewnić niezawodne działanie elementów turbiny wiatrowej. Jej ważne punkty smarne znajdują się w głównej przekładni, w przekładni ustawiającej kąt odchylenia, w głównych łożyskach, w łożyskach generatora, w mechanizmie przestawiania łopat śmigła i w połączeniu obrotowym gondoli z wieżą.

Stosowanie specjalnych olei i smarów zapewnia przede wszystkim skuteczne działanie w długim okresie czasu i w szerokim zakresie temperatury oraz wysoką odporność na naciski. Ma to znaczenie dla operatorów z uwagi na długie okresy koniecznych smarowań konserwacyjnych, a dla olejów z uwagi na długie okresy między ich wymianą.

Wymiana oleju w przekładni turbiny wiatrowej

Ale w jaki sposób można przyczynić się do tego, aby podzespoły i urządzenia odporne były na takie ekstremalne obciążenia?

Ze specjalnymi środkami smarowymi Mobil zawsze jest się dobrze przygotowanym do spełnienia tych wymagań. ExxonMobil to ekspert w dziedzinie specjalistycznych środków smarnych, ściśle współpracujący z producentami wszystkich najważniejszych podzespołów i z dostawcami OEM. Kooperacja ta dotyczy zakresów wydłużania okresów smarowań konserwacyjnych, wydłużenia żywotności części, jak i zwiększenia niezawodności działania urządzeń.

Te specjalne środki smarowe mają zasadniczy wpływ na koszty bieżącej produkcji.  Produkty te wymagają stosunkowo niewielkich kosztów inwestycyjnych, a efekty jego zastosowania mogą mieć decydujące znaczenie.