Oleje do obróbki metali – niemieszalne z wodą

Płyny do obróbki metali – występujące również pod nazwą metalworking fluid to złożone preparaty chemiczne. Są one aplikowane na narzędzie lub obrabiany element metalowy w celu ułatwienia operacji cięcia.

Użycie w/w produktów:

 • zapobiega przegrzaniu narzędzi lub części metalowych i zapewnia dłuższą żywotność urządzeń
 • obniża temperaturę wytwarzaną podczas pracy, co pozwala zapobiec ewentualnej niedokładnej obróbce
 • zmniejsza zużycie energii elektrycznej
 • zmniejsza zużycie narzędzi
 • redukuje wytwarzanie ciepła
 • zapewnia lepsze wykończenie powierzchni do pracy
 • pomaga w zadowalającym formowaniu wiórów
 • wymyć wióry z obszaru cięcia
 • zapobiega korozji narzędzi, części metalowych i maszyny

Istnieją cztery rodzaje płynów do obróbki metali
1) Prosty lub czysty olej do cięcia
2) Płyny lub olej na bazie wody
3) Gazy
4) Stałe smary

Oleje do obróbki metali – niemieszalne z wodą są również znane jako oleje proste. Są to wysoce rafinowane przezroczyste płyny na bazie olejów mineralnych. Te oleje obróbkowe są używane do cięcia i opracowane specjalnie do różnych operacji obróbki skrawaniem i obróbki metali. Są to zazwyczaj mieszanki olejów mineralnych i innych dodatków. Te oleje do cięcia mogą zapewnić doskonałe wykończenie powierzchni, zwiększyć trwałość narzędzi, zmniejszyć zużycie chłodziwa i utrzymać maszyny w czystości. Te czynniki olejów tnących wpływają na poziom wydatków oraz produktywności w różnych procesach obróbki metalu.
Proste oleje obróbkowe nie są mieszane z wodą, jak ma to miejsce w przypadku olejów na bazie wody. Są używane w postaci nierozcieńczonej, poprawiając właściwości zwilżające i smarujące. Czasem do oleju dodaje się związki siarki, chloru i fosforu, aby zwiększyć jakość smarowania w warunkach ekstremalnego ciśnienia.

Oleje do obróbki metali – niemieszalne z wodą – klasyfikacja

Istnieją dwa rodzaje prostych olejów. Są one klasyfikowane według ich działania chemicznego lub zdolności do reagowania z powierzchnią metalu w celu zwiększenia obróbki i zapewnienia ochrony w wysokich temperaturach.

 1. Aktywny olej prosty
  Olej zapewnia właściwe właściwości smarowania i chłodzenia. W przypadku ciężkich operacji obróbki skrawaniem stosuje się również specjalną mieszankę o wyższej zawartości siarki, która słabo jest wiązana z olejem. Nadają się do surowej stali niskowęglowej i chromowo-stopowej i są powszechnie stosowane do gwintowania. Działają również dobrze do szlifowania i zapobiegają ładowaniu ściernicy, a tym samym wydłużają żywotność ściernicy. Olej ten zapewnia doskonałe wykończenie powierzchni i przedłuża żywotność narzędzi tnących.
 2. Nieaktywny olej prosty
  W tym oleju siarka jest bardzo mocno związana z olejem. Ale nie są one zbyt dobre w usuwaniu ciepła z maszyn lub metalu (rozpraszanie ciepła). Ponieważ siarka jest mocno związana ze strukturą węglowodorową oleju tnącego; nie ulega rozładowaniu na powierzchni roboczej, aby zareagować. Sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku materiałów nieżelaznych, takich jak mosiądz, aluminium i magnez. Olej mineralny jest dobrym przykładem nieaktywnego prostego oleju. Mieszanka olejów mineralnych jest również stosowana w operacjach szlifowania w celu uzyskania wysokiej jakości wykończenia powierzchni materiałów żelaznych i nieżelaznych.

Oleje do obróbki metali – niemieszalne z wodą są stosowane w różnych operacjach obróbki skrawaniem, takich jak szlifowanie, frezowanie, toczenie, wiercenie, gwintowanie, cięcie itp. Olej zapewnia lepsze smarowanie i redukuje ciepło tarcia podczas cięcia metalu.
Ponadto czysty olej obróbkowy pomaga w usuwaniu kurzu i wiórów, smarowaniu innych części maszyny, takich jak śruby i chroni narzędzie lub element metalowy przed korozją. Produkty te są stosowane tam, gdzie usuwanie materiału jest wysokie oraz wymagana jest wysoka jakość wykończenia powierzchni metalowych.
Obecnie wiele tego typu olejów jest opracowywanych z przyjaznych dla środowiska syntetycznych olejów tnących na bazie estrów, które nie zawierają chloru ani siarki, poprawiając ich wydajność. Wybór odpowiedniego płynu do cięcia może pomóc w osiągnięciu najwyższych wyników przy najmniejszym zużyciu.