Jak utylizować olej silnikowy?

Niektórzy pytają, jak utylizować olej silnikowy? Należy przestrzegać takich samych procedur środowiskowych, jak w przypadku konwencjonalnych olejów silnikowych. Szczegółowe wytyczne dotyczące utylizacji oleju można uzyskać w lokalnych instytucjach ochrony środowiska lub u stosownych władz.

Jak utylizować olej silnikowy, który pozostał po wymianie?

Według ustawy o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 (Dz. U. Nr. 62 poz 628), która obecnie obowiązuje w naszym kraju, przepracowany olej jest odpadem i podlega przepisom tej ustawy. Przepisy te definiują olej odpadowy jako „(…) wszystkie oleje smarowe lub przemysłowe, które nie nadają się do zastosowania do którego były pierwotnie przeznaczone, a w szczególności są to zużyte oleje z silników spalinowych i oleje przekładniowe, a także oleje do turbin i oleje hydrauliczne”.

Przepisy te mówią, że każdy posiadacz przepracowanych olejów, które w rozumieniu ustawy są odpadami, powstałymi w wyniku prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, jeśli nie jest w stanie we własnym zakresie regenerować i unieszkodliwiać olejów, powinien przekazać te przepracowane oleje podmiotowi gwarantującemu zgodne z prawem zagospodarowanie odpadu. Ustawa zakazuje wylewania przepracowanych olejów do wód lub do ziemi.

Wytwarzając więcej niż 100 kg przepracowanego oleju rocznie należy uzyskać ze starostwa powiatowego decyzje zatwierdzającą program gospodarki odpadami.

Wniosek złożony w starostwie oprócz REGONU oraz aktualnego odpisu z KRS (lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej) powinien także zawierać dokument stwierdzający tytuł prawny do terenu, na którym odbywa się magazynowanie przepracowanego oleju.

Co robić ze zużytym olejem?

Zużyte smary i oleje możemy gromadzić w osobnym zbiorniku i przekazywać do stacji benzynowej. Wtedy należy prowadzić ilościową i jakościową ewidencję odpadów, a także wnosić opłaty za korzystanie ze środowiska w związku ze składowaniem odpadów.

Najłatwiejszym jednak sposobem pozbycia się przepracowanego oleju jest zlecenie dokonania wymiany oleju oraz gospodarowania odpadami innemu posiadaczowi odpadów, czyli innemu przedsiębiorstwu. Należy jednak pamiętać, że można to zlecić tylko podmiotom, które uzyskały zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami. W takim przypadku, w świetle przepisów, wytwórcą odpadów jest właśnie przedsiębiorstwo wykonujące usługi wymiany oleju, nie zaś zlecający.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwa oszczędność czasu, brak zbędnych resztek oleju po wymianie oraz brak zbędnych pustych opakowań.

Pamiętaj! Jeden litr oleju niszczy tysiące litrów wody pitnej

Każdy przepracowany olej jest odpadem niebezpiecznym. Podlega on specjalnym przepisom dotyczącym ochrony środowiska i utylizacji. Oczywiście, absolutnie nie wolno tego odpadu wylewać do ziemi, zbiorników wodnych lub sieci kanalizacyjnej. Każdy posiadacz takiego odpadu – osoba fizyczna lub prawna – ma w Polsce obowiązek odpowiedniego postępowania, a w przypadku ilości powyżej 10 kg rocznie także dokumentowania tego postępowania.
Szkody dla środowiska naturalnego, będące wynikiem złej utylizacji oleju, są zazwyczaj długotrwałe i łatwo dostrzegalne. Najbardziej zagrożone są zbiorniki wodne. Groźba, jaką niesie ze sobą olej trafiający do zbiorników wodnych, dotyczy nie tylko ludzi, ale także roślinności i zwierząt.