Podnoszenie wydajności produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych

Silna konkurencja w branży tworzyw sztucznych powoduje, że firmy szukają różnych sposobów na zwiększenie produktywności. Jednocześnie dążą też do ograniczenia nieplanowanych przestojów i kosztów. I chociaż zakup olejów to zaledwie ułamek wydatków związanych z serwisowaniem sprzętu, nowoczesne oleje hydrauliczne mogą zwiększyć wydajność produkcji tworzyw sztucznych.

Oleje hydrauliczne odgrywają ważną rolę w produkcji w większości zastosowań w branży tworzyw sztucznych. Pomagają ograniczać nieplanowane przestoje i wydłużyć okresy między wymianami oleju. Dzięki rozwojowi technologii smarnej producenci tworzyw sztucznych mogą obecnie wybierać nowoczesne środki smarne. Pomagają wytwarzać wysokiej jakości produkty, oferują doskonałą skuteczność ochrony sprzętu oraz szereg innych korzyści. Może to być wyższa wydajność energetyczna i skrócone czasy cyklu pracy wtryskarki.

Na przykład ExxonMobil opracował olej hydrauliczny, który pomaga producentom z branży tworzyw sztucznych zwiększać produktywność. Wpływają również na ograniczenie nieplanowanych przestojów, podnoszą efektywność energetyczną oraz wydajność sprzętu. W porównaniu ze standardowymi olejami hydraulicznymi, Mobil DTE 10 Excel może zapewnić nawet 6% poprawę wydajności układu hydraulicznego*. Wpływa także znacząco na skrócenie czasu cyklu i pomagają trzykrotnie wydłużyć interwały między wymianami oleju.

Nowa generacja olejów hydraulicznych

Aby ograniczyć nieplanowane przestoje, olej hydrauliczny musi bardzo skutecznie kontrolować gromadzenie się osadów, które mogą powstawać w układzie lub pochodzić z otoczenia. Dlatego olej hydrauliczny musi mieć wysoką odporność na utlenianie i zdolność filtrowania, co pomaga w uniknięciu problemów ze smarowaniem, awarii sprzętu i konieczności częstych wymian oleju. Inne oczekiwania wobec oleju hydraulicznego obejmują zapobieganie uszkodzeniom lub awariom pompy podczas rozruchu i pracy w bardzo wysokich temperaturach.

Testy laboratoryjne i terenowe przeprowadzone z wykorzystaniem wielu nowoczesnych układów hydraulicznych wykazały, że olej Mobil DTE 10 Excel wyróżnia wyjątkowa żywotność. Może być ona do trzech razy wyższa od standardowych olejów hydraulicznych przy zachowaniu doskonałej czystości i ochrony elementów układu.

Poza skuteczną ochroną, Mobil DTE 10 Excel może pomóc w wymiernym zwiększeniu wydajności hydraulicznej w porównaniu ze standardowymi olejami hydraulicznymi. To przekłada się na mniejsze zużycie energii, skrócenie cyklu i oszczędności finansowe. Wymienione korzyści można uzyskać dzięki pracy oleju na jego optymalnym poziomie sprawności objętościowej i mechanicznej – przy zrównoważeniu obu sprawności, które są wobec siebie odwrotnie proporcjonalne. Utrzymanie takiego stanu przez cały dzień pracy wtryskarki i uniknięcie spadku wydajności wspiera wysoki indeks lepkości oleju Mobil DTE 10 Excel. Oznacza to, że wzrost temperatury wtryskarki w ciągu kolejnych godzin pracy nie wpłynie na skuteczność oleju.

Kontrolowane testy laboratoryjne wykazały, że Mobil DTE 10 Excel zapewnia nawet 6% poprawę wydajności pompy hydraulicznej w porównaniu ze standardowym płynem hydraulicznym w typowych zastosowaniach hydraulicznych. Dodatkowe korzyści wynikają z możliwości skrócenia czasów cyklu. Na przykład w maszynach do formowania wtryskowego tworzyw sztucznych, skrócenie czasu cyklu o 0,5 sekundy może zapewnić nawet 11% wzrost wydajności produkcji.

Korzyści potwierdzone przez producentów

Niemiecka firma Häfner & Krullmann, specjalizująca się w przetwórstwie tworzyw sztucznych, posiada ponad 50 wtryskarek o sile zwarcia od 50 do 2000 ton. Firma jest jednym z największych w Europie producentów szpul z tworzyw sztucznych, począwszy od szpul specjalnych do srebrnych pasków używanych w banknotach o nominałach 100 euro do szpul produkowanych w sterylnych warunkach do zastosowań medycznych.

Przez wiele lat istnienia firma zyskała świadomość, jak bardzo oleje hydrauliczne mogą wpłynąć na wydajność produkcji. Dlatego zdecydowała się sprawdzić, jakie korzyści można osiągnąć dzięki zmianie oleju na Mobil DTE 10 Excel. Po zakończonej sukcesem fazie testów z udziałem dwóch maszyn, firma zmieniła olej na Mobil DTE 10 Excel również w kolejnych maszynach. Od tego czasu nowy olej smarował układ w pięciu maszynach, a w pozostałych olej ten był używany na dolewki.

Po zmianie i wstępnym monitorowaniu pracy maszyn na oleju Mobil DTE 10 Excel, Häfner & Krullmann spodziewa się wydłużenia okresów między wymianami oleju z 40 tys. do 50 tys. a nawet 60 tys. godzin pracy oraz 2-3% oszczędności energii. Niemiecki producent oczekuje również dwukrotnego wydłużenia żywotności filtrów, co również wiąże się z uzyskaniem znacznych oszczędności finansowych.

Häfner & Krullmann GmbH, Leopoldshöhe, Niemcy – Mobil DTE 10 Excel dowód wydajności

Maksymalizacja wydajności

Aby zmaksymalizować wydajność pracy maszyn i obniżyć koszty, producenci z branży tworzyw sztucznych powinni wdrożyć program monitorowania stanu oleju i maszyn przy jednoczesnym użyciu wysokiej jakości oleju hydraulicznego. W ramach podstawowych czynności serwisowych należy regularnie sprawdzać stan oleju hydraulicznego i samego układu. Zazwyczaj zaleca się, aby specjaliści ds. utrzymania ruchu przeprowadzali kwartalne analizy oleju i coroczne inspekcje układu.

Monitoring oleju powinien obejmować pomiary lepkości, zawartość wody, klasę czystości i ilość cząstek metalicznych. Śledzenie zmian w wynikach analiz olejowych w dłuższym okresie, czyli tzw. ustalanie trendów, jest konieczne do oceny stanu oleju hydraulicznego. Dzięki analizowaniu wyników poszczególnych analiz oleju możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości, zanim staną się rzeczywistym problemem.

Dla specjalistów odpowiedzialnych za serwisowanie maszyn, którzy poszukują efektywnego programu analizy, ExxonMobil przygotował własny program analiz oleju Mobil Serv℠ Lubricant Analysis (MSLA), którym można zarządzać online. MSLA daje natychmiastowy dostęp i bezpośrednią kontrolę nad pobieraniem próbek oleju. Wystarczy wcisnąć kilka klawiszy, aby zarządzać własnym programem analiz oleju:

  • aktualizować zarejestrowany sprzęt i wybierać opcje analiz na podstawie zaleceń serwisowych,
  • śledzić stan próbek w laboratorium,
  • podejmować dalsze kroki bezpośrednio po otrzymaniu wyników analizy,
  • udostępniać krytyczne wyniki współpracownikom w bezpiecznym środowisku chronionym hasłem.

Oprócz analizy oleju, należy regularnie kontrolować wzrokowo pracę sprzętu i dokumentować pracę układu hydraulicznego. Dane z inspekcji można wykorzystać do ustalenia optymalnego terminarza prac serwisowych i wymiany krytycznych komponentów hydraulicznych. Należą do nich filtry, odpowietrzniki, zawory, węże, wymienniki ciepła i pompy. Należy również przeprowadzić kompleksową diagnostykę wycieków. Dotyczy to szczególnie przypadku stwierdzenia nadmiernego zużycia oleju hydraulicznego podczas rutynowej kontroli systemu.

Wnioski

Stosując wysokiej jakości oleje i skuteczny program analiz oleju i sprzętu, producenci z branży tworzyw sztucznych mogą uzyskać przewagę konkurencyjną. Są wstanie zwiększyć wydajność produkcji i ograniczyć zużycie energii przez maszyny.

Więcej informacji o olejach Mobil DTE 10 Excel, programie analiz olejowych Mobil Serv℠ Lubricant Analysis znajdziesz tutaj.

*Wydajność energetyczna produktów serii Mobil DTE 10 Excel określa wyłącznie wydajność oleju w porównaniu do konwencjonalnych olejów hydraulicznych marki Mobil. Technologia produktów pozwala na wyższą o 6% wydajność pompy hydraulicznej w porównaniu z produktami serii Mobil DTE 20. Porównanie prowadzone jest w testach przeprowadzonych w warunkach kontrolowanych w standardowych zastosowaniach hydraulicznych. Wyniki jakie produkt osiągnął w zakresie oszczędności energii zostały uzyskane w testach przeprowadzanych zgodnie ze wszystkimi stosownymi standardami i protokołami branżowymi.