Sprężarki to urządzenia powszechnie stosowane w przemyśle metalurgicznym, naftowym, chemicznym, wydobywczym, spożywczym itd. Służy do sprężania różnego typu gazów (obojętne, węglowodorowe, aktywne chemicznie, czynniki chłodnicze), ich magazynowania i/lub transportowania. Do ich właściwego działania niezbędne są wysokiej jakości oleje sprężarkowe.
Ponieważ stanowią one niezbędne ogniwo wielu instalacji przemysłowych, jakakolwiek ich awaria może być przyczyną niekontrolowanych przestojów produkcyjnych prowadzących do strat finansowych. Dlatego regularna obsługa serwisowa jest podstawą prawidłowej pracy sprężarki. Wykonywana w zadanych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami zapewnia długą i bezawaryjną pracę. To natomiast przekłada się w wielu wypadkach na ciągłość produkcji. Ważnym elementem pielęgnacji sprężarek jest dobór właściwego środka smarowego. Nierzadko stanowi to nie lada wyzwanie, ponieważ olej sprężarkowy narażony jest na pracę w niesprzyjającym środowisku. Na przykład, zmiana temperatury i ciśnienia sprzyja reakcjom chemicznym, które mogą prowadzić do degradacji oleju, a w konsekwencji do nieprawidłowego smarowania układu. Ponad to oleje sprężarkowe narażone są na działanie wody, napowietrzania, detergentów, osadów, wilgoci ze sprężonego powietrza. Skład oleju musi być tak dobrany aby uwzględniał warunki pracy sprężarek. Oferowane oleje sprężarkowe występują w wielu klasach lepkości, i są produkowane na bazie olejów mineralnych, jak i syntetycznych PAO.
Przy wyborze oleju sprężarkowego należy wziąć pod uwagę rodzaj sprężanego gazu, typ sprężarki, warunki pracy. Im więcej informacji posiadamy, tym łatwiej dokonać prawidłowego wyboru