Oleje do obróbki metali są rodzajem chłodziwa i środków smarnych, przeznaczonych do procesów obróbki metali, takich jak obróbka skrawaniem i tłoczenie. Istnieją różne rodzaje olejów do obróbki metali. Obejmują one oleje, emulsje olejowo-wodne, pasty, żele, aerozole (mgły) oraz powietrze lub inne gazy. Mogą być wytwarzane z destylatów ropy naftowej, tłuszczów zwierzęcych, olejów roślinnych, wody i powietrza lub innych surowców. W zależności od kontekstu i rodzaju użytego płynu chłodzącego można go nazwać płynem tnącym, olejem tnącym, mieszanką tnącą, płynem chłodzącym lub smarem.
Większość procesów obróbki metali i obróbki skrawaniem może czerpać korzyści z zastosowania oleju do obróbki metali, w zależności od materiału obrabianego przedmiotu. Powszechnymi wyjątkami są żeliwo i mosiądz, które mogą być obrabiane na sucho (choć nie dotyczy to wszystkich mosiądzów, a każda obróbka mosiądzu prawdopodobnie skorzysta z obecności płynu tnącego).
Właściwości dobrej jakości olejów do obróbki metali:
Cięcie metalu generuje ciepło z powodu tarcia i utraty energii odkształcając materiał. Otaczające powietrze ma niską przewodność cieplną (słabo przewodzi ciepło), co oznacza, że jest słabym czynnikiem chłodzącym. Chłodzenie otaczającym powietrzem jest czasami odpowiednie dla lekkich cięć i cykli niskiego obciążenia typowych dla konserwacji, napraw i operacji (MRO) lub pracy hobbystycznej. Prace produkcyjne wymagają jednak bardziej intensywnego cięcia przez długi okres czasu i zazwyczaj wytwarzają więcej ciepła niż może usunąć chłodzenie powietrzem. Zamiast wstrzymywać produkcję chłodząc narzędzia, używa się cieczy chłodzącej, która znacznie szybciej usuwa większą ilość ciepła. Może to przyspieszyć samą obróbkę metalu oraz zmniejszyć tarcie i zużycie narzędzi.
Jednak nie tylko narzędzie nagrzewają się. Dotyczy to również powierzchni roboczej. Zbyt wysoka temperatura narzędzi lub powierzchni roboczej może trwale je zniszczyć bądź doprowadzić do awarii, wywołać niepożądaną rozszerzalność cieplną lub doprowadzić do niepożądanych reakcji chemicznych, takich jak utlenianie.
Poza chłodzeniem, oleje do obróbki metalu wspomagają również proces cięcia, smarując miejsce styku między ostrzem narzędzia a chipem. Tym samym zapobiegają w tym miejscu tarciu i wytwarzaniu ciepła. Takie smarowanie pomaga również zapobiegać przywarciu wiórów do narzędzia, co mogłoby zakłócać późniejsze cięcie.
Oleje do obróbki metalu często są wzbogacane dodatkami podnoszącymi odporność na ciśnienie. Pozwala to zmniejszyć stopień zużycia narzędzi.
Płyny do obróbki metali (MWF), zwane również płynami do usuwania metali, są podzielone na cztery główne kategorie:
1. Czyste oleje (nie zmieszane z wodą), znane również jako oleje proste
2. Mieszalne z wodą oleje (makroemulsje lub mikroemulsje zawierające ponad 30 procent oleju), znane również jako oleje rozpuszczalne
3. Półsyntetyczne (mikroemulsje) zawierające mniej niż 30 procent zawartości oleju i mniej niż 1 mikron wielkości kropli oleju
4. Pełne syntetyki, nie zawierające oleju (prawdziwe rozwiązania)
Niezależnie od tego, czy produkowane są proste elementy złączne czy też skomplikowane zestawy narzędzi, niezwykle ważna jest precyzja i trwałość wykorzystywanych urządzeń. Istotny jest także czas pracy, który jest kluczowy dla rentowności produkcji. Na podstawie wieloletniego doświadczenia w branży zostały przygotowane odpowiednie środki smarne, które są pomocne na każdym etapie obróbki metali.
Oferowane przez naszą firmę środki smarne Mobil – w tym czysty płyn do cięcia i wodny płyn do cięcia – zostały opracowane z myślą o kompatybilności produktu z uwagi na fakt, iż oleje do maszyn i obrabiarek są często ze sobą mieszane. Zostały one tak zaprojektowane, aby współpracować ze sobą i minimalizować wpływ zanieczyszczenia krzyżowego.
W naszej ofercie, oprócz naszych wysokowydajnych olejów i płynów do obróbki metali, znajdziecie Państwo szereg usług technicznych. Pomagają one utrzymać maksymalną wydajność produkcji, a jednocześnie przedłużyć żywotność urządzeń i oleju, zredukować ilość przestojów i obniżyć koszty operacyjne.