Olej silnikowy w niskich temperaturach. Jaki wybrać?

Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu Red Bull - Mobil 1

Z przyjemnością informujemy, że konkurs Red-Bull Mobil został rozstrzygnięty. Zgodnie z Regulaminem spośród nadesłanych, poprawnych odpowiedzi komisja wylosowała trzech zwycięzców.>> więcej

Olej silnikowy w niskich temperaturach. Jaki wybrać?

   Jednym z największych wyzwań dla oleju silnikowego jest ochrona elementów silnika podczas rozruchu w niskich temperaturach. Uruchomienie samochodu w takich warunkach, bez odpowiedniego smarowania, może powodować zuży...>> więcej

Red Bull Racing i ExxonMobil

Od 1 stycznia 2017 roku ExxonMobil stanie się oficjalnie Partnerem Technologicznym zespołu Red Bull Racing Formuła. Od tego momentu zostanie jedynym dostawcą wysokowydajnych paliw oraz środków smarnych dla tego zespołu. Od przys...>> więcej

Mobil 1 Workshop - Program dla warsztatów

   Jeśli jesteś właścicielem warsztatu i chcesz odnowić lub zmienić wizerunek swojego serwisu skorzystaj ze specjalnej oferty przygotowanej przez firmę ExxonMobil i SmarT Plus. >> więcej

Czy wiesz że?

Historia firmy ExxonMobil zaczęła się w 1866 roku, kiedy w Rochester (Stan Nowy Jork, Stany Zjednoczone) Hiram Bond Everest i Matthew P.Ewing odkryli i uruchomili próżniową destylację ropy naftowej oraz utworzyli firmę Vacuum Oil Co. z siedzibą w Rochester.

Narzędzie doboru oleju

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego oleju lub szukasz odpowiedniego oleju dla Twojego samochodu osobowego, dostawczego czy ciężarowego, to narzędzie pomoże Ci znaleźć odpowiedni olej na podstawie podanych przez Ciebie danych.

Narzędzie doboru oleju.

looble
looble

Olej silnikowy w niskich temperaturach. Jaki wybrać?

   Jednym z największych wyzwań dla oleju silnikowego jest ochrona elementów silnika podczas rozruchu w niskich temperaturach. Uruchomienie samochodu w takich warunkach, bez odpowiedniego smarowania, może powodować zużycie silnika, a z czasem narazić nas na wysokie koszty naprawy. 

   Poniżej wyjaśniamy, co dzieje się z samochodem w niskich temperaturach i dlaczego wybór syntetycznego oleju silnikowego, zamiast konwencjonalnego oleju mineralnego, jest jedną z najlepszych decyzji, jaką można podjąć, chcąc chronić silnik przez zimnem. 

Wpływ niskiej temperatury na silnik
   Przy spadku temperatury, olej silnikowy gęstnieje i traci swoją „pompowalność”, czyli zdolność do cyrkulacji w silniku, wymuszaną poprzez pompę olejową. Zimny i lepki olej jest trudniejszy do pompowania, w ekstremalnym przypadku, gdy stanie się zbyt lepki, może całkowicie wstrzymać płynięcie.

   Podczas rozruchu, jeśli przepływ oleju jest ograniczony, ważne części silnika nie są odpowiednio smarowane. Brak lub niedostateczne smarowanie może stać się przyczyną poważnych uszkodzeń, które nie zawsze są dostrzegalne natychmiast. Jednak po pewnym czasie mogą się ujawnić w postaci np. nadmiernego zużycia oleju silnikowego, niskiego ciśnienia sprężania i spadku mocy silnika. Bez przepływu oleju, tarcie metalu z metalem w łożyskach, może prowadzić do uszkodzenia silnika przy rozruchu lub jego zmniejszonej wydajności.

   Dlatego najlepszym zabezpieczeniem jest dobór odpowiedniego oleju syntetycznego. Dzięki temu, że jest szybko pompowany do elementów silnika, nawet w ekstremalnie niskich temperaturach, stanowi istotny element ochrony silnika w takich warunkach pogodowych.

Wydajność w niskich temperaturach
   Chcąc chronić silnik w niskich temperaturach, olej silnikowy musi być odporny na nadmierne gęstnienie oraz musi pozostać płynny dla zapewnienia łatwego i ciągłego przepływu.

   Takie właściwości mają syntetyczne oleje silnikowe, który w porównaniu z olejami konwencjonalnymi zapewniają lepsze smarowanie w ekstremalnie niskich temperaturach. Lepszej jakości bazy syntetyczne, poprawiają wydajność nawet w temperaturach znacznie poniżej zera, co pozwala na szybszą ochronę silnika po rozruchu.

   Oleje produkowanych na bazach mineralnych ma skłonność do znacznego gęstnienia, gdyż molekuły parafiny krystalizują się w niskich temperaturach. To z kolei wydłuża czas potrzebny do przepompowania oleju przez cały silnik oraz wymaga cięższej pracy rozrusznika i akumulatora.

   W przeciwieństwie do olejów mineralnych, oleje syntetyczne zawierają też mniej parafiny. W związku z tym pozostają płynne w znacznie niższych temperaturach i zapewniają doskonałą ochronę silnika. Wybrane klasy lepkości w pełni syntetycznych olejów silnikowych niektórych marek są stworzone do pracy nawet w tak niskich temperaturach, jak -50°C. Jednocześnie zapewniają łatwe pompowanie, w celu ochrony przed tarciem podczas rozruchu. Silnik uruchamia się szybciej, a zużycie eksploatacyjne jest  zminimalizowane.

    Istnieją również dodatkowe sposoby ochrony silnika w niskich temperaturach. Poza stosowaniem syntetycznego oleju silnikowego, warto pamiętać o prostych czynnościach wspomagających ochronę Twojego samochodu zimą.

    Warto się upewnić, czy akumulator i alternator są w dobrym stanie technicznym. W niskich temperaturach, sprawność akumulatora jest znacznie obniżona. Jednocześnie, wraz ze spadkiem temperatury, zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do uruchomienia silnika. Upewnij się, że wszystkie filtry – powietrza, paliwa i olejowy – są w dobrym stanie. Sprawdź też poziom płynu w chłodnicy i działanie termostatu w celu zapewnienia odpowiedniego rozgrzania silnika.

Linia